Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada na 11 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2025.
Drodzy Rodzice!
W ostatnich latach jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z nowymi technologiami staje się nadużywanie urządzeń ekranowych.
Mózg dziecka rozwija się bardzo intensywnie i kształtuje poprzez interakcje ze środowiskiem (m.in. kontakt z najbliższymi i ich obserwację), co odbierają mu urządzenia ekranowe. Bardzo ważny jest też rozwój ruchowy dziecka, dlatego nie powinno się unieruchamiać dzieci przed ekranem. Doświadczenia zdobyte przed smartfonem są dużo uboższe .
Minimalny czas aktywności fizycznej dzieci do 2. roku życia to 3 godziny. Zaleca się, aby dzieci 2+ i młodzież mogły przeznaczyć na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Ruch jest ważny również dla zdrowia dorosłych. Dobrym pomysłem są wspólne aktywności ruchowe – bez używania urządzeń ekranowych!
Ile dziecko maksymalnie powinno spędzać czasu przed ekranem w ciągu dnia?
DO 2 R.Ż |
zero ekranów |
2-5 LAT |
do jednej godziny (najlepiej w podziale na 15-20 min sesje, korzystaniu zawsze powinien towarzyszyć rodzic) |
6-12 LAT |
do 2 godzin dziennie |
NASTOLATEK |
do 4 godzin |
Konsekwencjami zbyt częstego przesiadywana przed ekranem mogą być :
- wady postawy,
- problemy ze wzrokiem,
- problemy ze snem,
- słabszy rozwój umiejętności poznawczych,
- problemy z koncentracją uwagi,
- zachowania agresywne, lęki,
- trudności w relacjach społecznych,
- przyzwyczajenie do wysokiej stymulacji,
- rozregulowanie układu nagrody w mózgu.
Dlaczego warto ograniczyć korzystanie z telefonu przy dziecku:
Czas spędzony wspólnie buduje bliską relację z dzieckiem. Kiedy rodzic zwraca uwagę na dziecko-jest uważny, obserwuje go, rozpoznaje i reaguje na jego potrzeby-dziecko czuje się ważne.
Wspólnie spędzanie czasu buduje poczucie przynależności, pozwala rodzicom modelować zdrowe nawyki u dziecka, a spędzając ten czas twórczo i różnorodnie rodzic budzi w dziecku ciekawość i chęć poznawania świata.
Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne jest, żeby kontrolować korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym poniższe Domowe Zasady Ekranowe. Zachęcamy do wydrukowania grafiki i wykorzystania jej w domu.
Zachęcamy też do zapoznania się z poniższymi artykułami (proszę kliknąć w link):
Ustalamy domowe zasady ekranowe
Wpływ nadużywania sieci na rozwój mózgu dziecka
Polecamy również ksiązkę dla dorosłych Pani Magdaleny Bigaj "Wychowanie przy ekranie" oraz książkę do przeczytania wspólnie z dziećmi „Tata w sieci” Philippe de Kemmeter.
PEGI (klinkij w link) pomaga rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupu gier wideo
PEGI oferuje klasyfikacje wiekowe gier wideo w 38 krajach europejskich. Rating wiekowy stanowi potwierdzenie, że gra jest odpowiednia dla gracza w danym wieku. PEGI ocenia, czy gra jest odpowiednia dla danego wieku, nie ocenia natomiast poziomu trudności.
Warto zapoznać się z najnowszym (marzec 2025) raportem moinitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie Internet dzieci (proszę klinknąć w link).
Wpis opracowała Ewa Krzesak-Jurek (pedgog specjalny) na podstawie materiałów ze strony: saferinternet.pl